OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

odcov chov a otchov

Vitajte na stránke transformers.wbl.sk v sekcii odcov chov a otchov

Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

  • Používajte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový riadok.
  • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
  • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
  • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.

Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:

  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
  • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať příslušné bloky.
  • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
  • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, tak přidejte za text bloku výraz: %top% (např. Dovolená%top%) 

Vitajte na stránke terazoo.wbl.sk v sekcii Chov a odchov

Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...

Chov a odchov KORÁLOVIEK...
Chov: Je to ideálný had  pre začiatočníkov, vzhľadom na kľudnú povahu a menší vzrast u väčšiny druhov , ktorý svojou nenáročnosťou robí radosť svojim majiteľom. Tieto hady žijú Mexiku a severnej  Amerike,Hondurase a k tejto oblasti sa snažíme prispôsobiť podmienky v teráriu. Teplota v teráriu im vyhovuje teplotám medzi 25-28 C  a mláďat volíme väčšiu teplotu a vlhkosť miestami teplejšími a chladnejšími ,aby si mohol vybrať. Podklad v teráriu tiež prispôsobujeme k oblasti výskytu, takže volíme suché materiály ako napr. zmes piesku a rašeliny v pomere 1/3, štrk, štiepky a podobne s rôznymi kameňmi a úkrytmi.Kŕmime primerane velkou potravou a to myšami, potkanmy,kuriatkami atď.Dvôležitá je velkosť koristi,preto sa treba držať previdla hrúbka tela hada = hrúbke koristi.Mláďatá krmíme 2x týťdenne,dospelé jedince 1x za 7 - 10 dní.Nieje dobré zbitočne prekrmovať,pretože sa často stáva,že had na druhý den potravu vyvrhne a pritom si mäže poškodiť sliznicu.Ak k tomu dvôjde tak vynecháme 1 - 2 kŕmenia a potom mu skúsime predložiť korisť,ale o niečo menšiu a pozorujem ho či ju celú aj stráviVelkosť terária by mala byť dĺžka hada = dĺžke a šírke terária,ale samozrejme ak mu doprajete väčšie priestory myslým,že  nebude proti tomu nič namietať,ale dvôležite je aby teplota v teráriu nebola nišia.Nieje vhodné aby bolo mláďa cca 25 cm v terariu 100x50x50 ťaško sa v ňom teplota bude udržovať aj vlhkosť a najsť ho tam tieť bude ťažké,takže by mal mať jedno menšie asi 50x30x30 to stačí na 1 - 1,5 roka a potom ak má tých 60 - 70 cm , tak potom ho môžte dať do terária pre dospelca.
Odchov: Po asi 10 týždňovom zimovaní pri teplote 5-12 C začneme navykať na vyššiu teplotu a výdatne kŕmiť. Asi po mesiaci sa začnú  zvliekať a vtedy dávame k samčekovi samičku na spárenie. Párenie môže trvať niekoľko dní aj týždňov,ale mne vždy samček okamžite ide po samičke a to s toho dvôvodu,že ich chovám oddelene. Po párení samičku výdatne kŕmime až sama prestane prijímať potravu asi po mesiaci od párenia. Samička sa zvlečie a po asi 14 dňoch nakladie do vlhkého substrátu 5-15 kožovitých vajíčok 3 - 8 cm veľkých záleži od druhu, ktoré preložíme do inkubátora. Pri teplote 28-29 C sa začnú malé hadíky ľianuť po 60-75 dní. Po vyliahnutí sa mláďatká asi o týždeň začnú zvliekať a po zvlečení je čas na prvé kŕmenie. Na večer vložíme 1 dňové holátko do krabičky s hadíkom a necháme až do rána niektoré zožerú na prvý krát, iným to trvá dlhšie na druhú noc dáme usmrtené holíča s nastrihnutou hlavičkou a ak ani to nezaberie tak to skúsime o týždeň a ak nezačne ani po 3 týždňoch žrať je treba ich nakŕmiť násilne.Pri násilnom kŕmeni je potrebné mať silné nervy a pevnú ruku.Najskôr si rozmrazím to najmensie holátko myši hadika chytim do ľavej ruky pevne,ale s citom s pinzetou mu otvorím tlamku a vloží holíča a s pinzetou mu ho opatrne v súvam aš je celé v nútri potom sledujem či bude potravu prehĺtať, alebo sa bude snažiť ju vyvrátiť, potom mu musíme pomôcť potravu posunúť do žalúdka jemným masírovaním,ak si nieste istý ,že to zvládnete,tak to radčšej nerobte a poproste niekoho známeho poprípade chovatela od ktorého sta získali mláďa aby Vám sním pomohol poprípade to ukázal.
   
 
Lampropeltis                                             Lampropeltis                                           Lampropeltis
triangulum                                                  pyromelana                                             triangulum
sinaloae                                                      woodini                                                    campbelli SOCKHEAD
 
Chov a odchov UŽOVIEK ČERVENÝCH...
 
Slovenský názov: Užovka červená
Výskyt: Od severu až po juh celej USA
Veľkosť v dospelosti: 100-150 cm
Terárium: 80x50x40 cm
Chov: Je to najobľúbenejšia užovka u nás je možné ju vidieť, ale aj kúpiť v každom lepšom obchode so zvieratami cenovo asi najlacnejší had vôbec .Volíme terárium polosuché s konármi na lozenie s miskou vody, v ktorej sa rady kúpu teplota 25-28 C.
Odchov: Po asi 10 týždňovom zimovaní pri teplote 5-12 C začneme navykať na vyššiu teplotu a výdatne kŕmiť. Asi po mesiaci sa začnú  zvliekať a vtedy dávame k samčekovi samičku na spárenie. Párenie môže trvať niekoľko dní aj týždňov,ale ak chováte zvieratá oddelene môžu sa páriť aj okamžite. Po párení samičku výdatne kŕmime až sama prestane prijímať potravu asi po mesiaci od párenia. Samička sa zvlečie a po asi 14 dňoch nakladie do vlhkého substrátu 8-32 kožovitých vajíčok 2-3,5cm veľkých, ktoré preložíme do inkubátora. Pri teplote 28-29 C sa začnú malé hadíky liahnuť po 60-75 dní. Po vyliahnutí sa mláďatká asi o týždeň začnú zvliekať a po zvlečení je čas na prvé kŕmenie. Na večer vložíme 1 dňové holátko do krabičky s hadíkom a necháme až do rána niektoré zožerú na prvý krát, iným to trvá dlhšie na druhú noc dáme usmrtené holíča s nastrihnutou hlavičkou a ak ani to nezaberie tak to skúsime o týždeň a ak nezačne ani po 3 týždňoch žrať je treba ich nakŕmiť násilne podrobnejšie v chove KORÁLOVIEK.
Je známych veľké množstvo mutácií týchto užoviek napr. motley, stiped,aztec,zig-zag,cubet,okeetee,anery, amelano, snow ,caramel,amber,ghost,creamsicle,butter,suncity-Florida,candy cane,buble gum,blizard,blood red a ešte  mnoho ďalších každým rokom pribúdaju v chovoch nové farebné mutácie.
 
  
 
Elaphe guttata BLOOD RED                 Elaphe guttata STRIPED AMELANO    Elaphe guttata GHOST
 
 
EPICRATES CENCHRIA CENCHRIA
 
 
Chov a odchov
 
Chov : Je to nenáročný druh, ktorý dorastá do 220 cm rýchlo si zviká na ľudský dotyk .Tieto hady žiju v strednej a južnej Amerike od Kostariky po severovýchodnú Argentínu.Sú to hady s nočnou aktivitou,takže si ich cez deň moc neužijete. Terárium pre dospelého jedinca stačí 100x50x50 s teplotou 25 - 30C s nočným poklesom na 20C.Vlhkosť potrebujú vyššiu stačí im obdeň rosiť terárium vhodné sú konáre na lezenie.Podstieľku používam ako u všetkých hadoch bukové štiepky ,ale pod úkrytom majú vlhkú rašelynu.Kŕmim raz do týždňa primerane veľkou potravou tj.hrúbka hada = hrúbka koristi to platí pre všetky hady.
Odchov : Pária sa od augusta do novembra gravidita trvá 4 - 6 mesiacou záleži od okolitého tepla samica rodí 8 - 35 mláďat vačšinou ich býva 15.Po 14 dňoch sa zvliekaju a vačšinou samy prímajú potravu.Pohlavne dospievaju po 3-4 rokoch.
Poznáme 10 poddruhov napríklad. E.c.alvarezi,E.c.assisi,E.c.crassus,E.c.maurus a iné.
 
 
 
MORELIA SPILOTA VARIEGATA RHOMTIC
 
 
Chov a odchov
 
Chov : Tento Australský druh pythona je vhodný aj pre začiatočníkov . Je to atraktývny had žijúci na stromoch vyskytuje sa v severnej a severovýchodnej Austrálii a v západnej polovici ostrova Nová Guinea.Je to pomerne štíhly had,ktorý dorastá v naších teráriach do 240 cm.
Terárium používam pre stromové hady s rozmermy 80x70x110 DxŠxV  s dobrým vetraním a s vertikalne uloženými konármy,  na ktorých sa často stáčajú.Teplota im vyhovuje 25 - 30C s nočným poklesom na 20C .Vlhkosť im zvyšujem rosením obdeň pri zakaleni každý deň. Kŕmim každý týždeň primerane veľkou korisťou.Podstieľku im dávam bukové štiepky a velkú misku na vodu.
Odchov : Pária sa od decembra do februára samica po úspešnom párení za 90 - 120  dní kladie 15 - 35 vajec, ktoré inkubujeme pri teplote 28 - 30C sa za 60 - 90 dní začnu liahnuť mláďatka, ktore sa asi po 14 dňoch zvliekajú a bez vačších problémoch sami prímajú potravu.Dospievaju po 3 rokoch .
Poznáme vela poddruhov napr. M.s.spilota,M.bredli,M.s.MC doweli,M.s.chenei atď.
 
 
 
ACRANTOPHIS  DUMERILI
 
 
Chov a odchov
 
Chov : Tento Madagaskarský velhad je vhodný aj pre začiatočníkov jeho chov sa moc nelíši od Boa constriktor avšak je dvôležité podotknúť nutnosť registrácie CITES I pod, ktorú spadá tento druh.Dorastá do 200 cm je veľmi miernej povahy v prírode sa skrýva pod vrstvov rašeliny a lístia, k čomu je veľmi dobre maskovaný .Terárium im vyhovuje 160x70x50 DxŠxV s úkrytom.Chovám ich na bukových štiepkoch a v úkryte majú vlhkú rašelinu,veľká miska s vodou je samozrejmosťou.Kŕmim ich raz za týždeň s primerane veľkou potravou.Teplota im vyhovuje 25 - 30C s nočným poklesom na 20C .Vlhkosť zvyšujem rosením obdeň.
Odchov : Pária sa od novembra do februára v prírode opačne  samica po úspešnom páreni o  6 - 8 mesiacou rodí 5 - 20 mláďat,  ktore sa po 14 dni zvliekajú a vačšinov sami prímajú potravu.Dospievaju po 4 rokoch.
 
 
 
BOA CONSTRICTOR
 
 
Chov a odchov
 
Chov : Tento snáť najznámejší a najčastejšie chovaný had si už získal nejedného fanúšika pre jeho vačšinov miernu povahu ľahkú dostupnosť a aj dobru cenu.Dorastaju 180 - 250 cm vyhovuje im priestranejšie terarium 160x70x50 DxŠxV  s konármi na šplhanie a veľkou miskou vody.Teplota je 25 - 30C s nočným poklesom na 20C .Vlkosť zvyšujem rosením obdeň.Podstieľku používam bukové štiepky a v úkryte maju vlhkú rašelinu.Kŕmime každý týždeň s primerane veľkou korisťou.
Odchov : Pária sa po zimnom odpočinku ktory im dorajeme znížením teploty vlhka a menším množstvom potravy od februára do konca marca ich môžme spáriť.Po 5 - 7 mesiacoch samica rodí 15 - 60 mláďat záleži od jej velkosti.Po 14 dňoch sa mláďatá zvliekaju a vačšinov bezproblémov lovia svoju prvú korisť primeranej veľkosti dospievaju po 3 rokoch.
 
 
 
PYTHON MOLURUS BIVITTATUS ALBÍNO
 
 
 
Chov a odchov
 
Navzdory svojej  velkosti má python tygrovitý pomerne miernu povahu a preto sa stala snad najbežnejšie chovaným  velkým pythonom, predovšetkým jej poddruh - python tmavý Python molurus bivittatus. Vytvára celkom tri poddruhy:

Python molurus molurus, vyskytujuci sa v Indii, Pákistánu, Nepálu a na Srí Lanke, najvatší poddruh Python molurus bivittatus žijucí v Číně, Barmě, Laosu, Malajsii a Indonésii, a najmenší s poddruhov Python molurus pimbura (do 3,5 metra), ktorý je znám len zo Srí Lanky. Python tigrovaný dorastá priemerne 4 - 6 metrov, najvačší známy jedinec pythona tmavého však meral bezmála 8 metrov.

Chov.Pre jej velkosť a silu volýme na výrobu pevné materialy a aj velkosť potrebuje minimalne 200x100 na výšku aš tak náročná nieje.Vhodné je podlahové vykurovanie  s teplotou 28-30 C a v noci s poklesom na 22 C,potrebný jevelký bazén v ktorom trávia pomerne dosť času.Kŕmime mláďatá 1-2 razy za dva týždne dosíta dospelé jedince 1-2 razy za dva mesiace dosita.Ako potrava sú vhodné potkany,morčatá,králiky a aj kurčata s ktorýmy sa to nesmie preháňať ,nakolko majú s ních rietku stolicu a po pravidelnom krmení im rednú kosti.Je velmi dvôležité ich často brať do rúk aby si zvikly na ľudský dotyk a neútočila zakaždým ked sa otvoria dvierka najidealnejšie je ich brať do ruk každý den,abe ak je had kludný a už zvyknutý stačí aj 2-3 krát do týždňa a  samozrejmosťou je mať umyté ruky,aby z ních necítila jej možnú korisť.

Odchov.Pária sa od novembra do konca marca po menšom zimovani pri teplote 22 C samica asi po dvoch mesiacoch kladie aš 50 vajec ktoré zahrieva,ale pre vyšiu liahlivosť je lepšie ich presunuť do inkubatora kde pri teplote 29 C sa liahnu asi po 70 dňoch.Po vyliahnutí začíiname krmiť asi v 3-4 týždni skakavkami mišý,alebo holýčatmi potkanov.

 

 
 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk

TOPlist

TOPlist